W okresie międzywojennym nie notuje się działalności ruchu spółdzielczości mieszkaniowej we Wronkach. Dopiero po II wojnie światowej 21. 10.1951 r. odbyło się zebranie założycielskie Spółdzielni Mieszkaniowej. Od tej daty należy liczyć początek działalności Spółdzielni Mieszkaniowej we Wronkach. Zarejestrowana została w Sądzie 18.04.1952 r. Pierwszym Prezesem założonej Spółdzielni był Pan Eugeniusz Gryglewski,wychowawca młodzieży, wieloletni nauczyciel Technikum we Wronkach. Spółdzielnia prowadziła działalność przede wszystkim w zakresie eksploatacji zasobów mieszkaniowych tj. trzech budynków, które były własnością Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Poznaniu.
- ul. Dworcowa 1 – 9 mieszkań – 789 m2 p.u. – rok budowy 1915
- ul. Dworcowa 5 – 4 mieszkania – 324 m2 p.u. – rok budowy 1900
- ul. Dworcowa 7 – 6 mieszkań – 34 901 m2 p.u. – rok budowy 1900
Na podstawie uchwał Walnych Zgromadzeń Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz Spółdzielni Mieszkaniowej we Wronkach z 03.03.1960 r. dzierżawione budynki i teren stały się własnością Spółdzielni Mieszkaniowej we Wronkach. Ponieważ powstała Spółdzielnia nie prowadziła działalności inwestycyjnej, a potrzeby mieszkaniowe stawały się bardzo pilnym problemem, tym bardziej, że nie realizowano budownictwa komunalnego, w dniu 10 marca 1959 r. odbyło się Walne Zgromadzenie Założycielskie „Pracowniczej Spółdzielni Mieszkaniowej im. A. Mickiewicza przy Fabryce Maszyn i Urządzeń Przemysłu Spożywczego” we Wronkach, której zasadniczym celem była realizacja nowej substancji mieszkaniowej, poprzez budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne. Pierwszy Prezesem Zarządu tej Spółdzielni został Pan Tadeusz Michalski,a Przewodniczącą Rady Pani Helena Lange. Osobowość prawną Pracownicza Spółdzielnia Mieszkaniowa im. A. Mickiewicza uzyskała przez wpis do rejestru sądowego w dniu 04.05.1959 r. Administracja państwowa pod przyszłe budownictwo mieszkaniowe przekazała teren o pow. 2,7 ha przy ul. Mickiewicza (obecnie Os. J. Słowackiego). Pierwsze 36 mieszkań dla swoich członków Pracownicza Spółdzielnia Mieszkaniowa im. A. Mickiewicza przy Fabryce Maszyn i Urządzeń przekazała w 1961 r. Były to dwa budynki trzy kondygnacyjne o pow. użytkowej 1662 m2.
W 1962 roku wybudowano 1 budynek (18 mieszkań ) oraz w roku 1963 kolejny budynek z osiemnastoma mieszkaniami. Od 1964 roku następuje regres w spółdzielczym budownictwie mieszkaniowym, który trwał do 1969r. tj. momentu wybudowania budynku mieszkalnego na ul. Niepodległości nr 7 z 45 mieszkaniami.
W międzyczasie nastąpiła reorganizacja spółdzielczości mieszkaniowej w naszym mieście, bowiem na Walnych Zgromadzeniach obu Spółdzielni Mieszkaniowych działających we Wronkach podjęto uchwały o połączeniu się, co nastąpiło 01.10.1964 r. Stroną przejmującą była Pracownicza Spółdzielnia Mieszkaniowa im. A. Mickiewicza przy Fabryce Maszyn i Urządzeń we Wronkach. Powstała w wyniku fuzji spółdzielnia, uzyskała osobowość prawną poprzez wpis do rejestru spółdzielni w Sądzie Powiatowym dla miasta Poznania w dniu 30.10.1965 r. Zasadniczym celem połączonych spółdzielni było prowadzenie działalności inwestycyjnej oraz konserwacja i eksploatacja posiadanych zasobów mieszkaniowych.
Na Prezesa Zarządu połączonych Spółdzielni wybrano Pana Jacka Bonowskiego. Walne Zgromadzenie członków Pracowniczej Spółdzielni Mieszkaniowej im. A. Mickiewicza przy Fabryce Maszyn i Urządzeń we Wronkach w dniu 08.06.1972r. podjęło uchwałę o zmianie statutu i nazwy Spółdzielni na „Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko – Własnościowa we Wronkach”. Sąd Powiatowy dla miasta Poznania wpisał do rejestru spółdzielni nową nazwę i zarejestrował nowy statut w dniu 13.09.1972r.
Z dniem 1.01.1988r. w oparciu o uchwałę Zebrania Przedstawicieli Członków oraz za zgodą wszystkich członków zamieszkałych w budynkach przy ul.Dworcowej 1, 5, 7, Spółdzielnia przekazała te budynki wraz z nieruchomością gruntową na rzecz Skarbu Państwa. Do 1990r. o tym ile mieszkań chciała budować Spółdzielnia nie decydowały władze Spółdzielni, lecz czynniki polityczne i administracyjno – państwowe. Szczególna ingerencja władz państwowych wystąpiła w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, gdyż zabierając pewną ilość mieszkań do własnej dyspozycji powodowała wydłużanie się okresu oczekiwania członków Spółdzielni na własne mieszkania. W tym systemie nie obowiązywał rachunek ekonomiczny, a funkcjonowanie Spółdzielni zależało od dotacji państwowych. Radykalna zmiana nastąpiła po przemianach społeczno-gospodarczych w 1989r. które urealniły ceny mieszkań i koszty ich u trzymania.
Z uwagi na bardzo drogi kredyt, upadło budowanie mieszkań lokatorskich, a na mieszkania własnościowe stać bardzo niewielu, stąd zaprzestanie inwestowania w naszej Spółdzielni bardzo duży spadek oddawanych do użytku mieszkań w naszym kraju. Wzrost kosztów utrzymania mieszkań po 1990r. ze względu na duży wzrost cen usług i energii skłonił Radę Nadzorczą i Zarząd do rozpoczęcia od 1992 r. realizacji programu termomodernizacji zasobów. Przeprowadzono pełną modernizację węzłów cieplnych, opomiarowano zużycia ciepła w budynkach i mieszkaniach oraz ocieplano ściany budynków, przy jednoczesnym zachowaniu niezbędnych nakładów na remonty bieżące w celu zapobieżenia dekapitalizacji budynków. Efektem jest zakończeni w roku 2011 termomodernizacji wszystkich budynków Spółdzielni. Pamiętać należy, że termomodernizacja to nie tylko samo docieplenie budynku to także możliwość zmiana wyglądu zewnętrznego, wykonanie remontu, zmiany architekty obiektów nadanie nowego estetycznego wyglądu oraz poprawa izolacyjności akustycznej obiektów. Po upływie kilku lat eksploatacji ocieplonych już budynków można jednoznacznie stwierdzić, że obrany kierunek działania był słuszny i przyniósł wymierne efekty finansowe, termiczne i estetyczne.
W porównaniu do innych zasobów w mieście, substancja mieszkaniowa Spółdzielni jest w bardzo dobrym stanie technicznym i estetycznym a opłaty za ich użytkowanie najniższe. Spółdzielnia znajduje się w dobrej kondycji finansowej. Ze względu na likwidację kotłowni w Amica Wronki dostarczającej ciepło dla zasobów Spółdzielni w roku 2016 przystąpiono do budowy kotłowni gazowych w każdym budynku oraz modernizacji węzłów cieplnych. Projekt ukończono w roku 2018 i obecnie wszystkie budynki Spółdzielni zasilane są z indywidualnych kotłowni gazowych.
Prezesi Spółdzielni w latach:
- Tadeusz Michalski – 1959 – 1963
- Jacek Bonowski – 1963 – 1967
- Roman Ratajczak – 1967 – 1968
- Helena Ratajczak – 1968 – 1970
- Henryk Perz – 1970 – 1976
- Henryk Dorażała – 1976 – 1978
- Michał Rissmann – 1978 – 1992
- Marian Siutkowski – 1992 – 2009
- Andrzej Jarysz – 2009 –